Foto

Nowy Rynek w Poznaniu

6 czerwca 2018 roku podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Nowego Rynku, który powstaje na terenie dawnego dworca PKS pomiędzy ulicami: Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę wziął udział Prezes IB Systems Pan Tomasz Filipiak.

Generalnym Wykonawcą inwestycji jest firma Skanska, z którą IB Systems Sp. z o.o. podpisała w maju br. umowę na kompleksowe wykonanie instalacji teletechnicznych, w tym systemu SSP, KD, LAN, CCTV, systemu parkingowego oraz systemu oddymiania, w budynku B.

Spółka IB Systems ma zakończyć prace w pierwszym kwartale 2019 roku.

„W ramach projektu Nowy Rynek na terenie dawnego dworca PKS powstanie zabudowa o funkcji biurowej, handlowo-usługowej i mieszkaniowej (z przewagą tej pierwszej). Całość przewidzianej powierzchni użytkowej to około 100 tys. m2.

- To jest największy projekt Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnego typu projekty realizujemy w Sztokholmie, Malmo czy Bostonie. Postanowiliśmy uruchomić nasz trzeci projekt tej skali w Poznaniu, bo bardzo
wierzymy w to miasto i jego potencjał - stwierdził Arkadiusz Rudzki, Dyrektor Zarządzający Skanska Property Poland.

Na terenie 3,8 ha stanie pięć budynków, które docelowo stworzą nowy miejski rynek, czyli przestrzeń dostępną dla wszystkich, sprzyjającą spotkaniom, rekreacji i rozrywce. W pierwszej fazie budowy powstanie biurowiec od strony ulicy Matyi i Przemysłowej. W budynku, który zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2019 roku, znajdzie się 25 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy.

Całościową koncepcję zagospodarowania wykonała pracownia JEMS Architekci. Poszczególne etapy kompleksu biurowego są projektowane przez najlepsze polskie pracownie architektoniczne. Projekt pierwszego etapu powstał we współpracy z wrocławskim studiem Maćków Pracownia Projektowa. Drugi etap zaprojektuje pracownia medusa group. Za zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu odpowiedzialna jest pracownia Ultra Architects.

Nowy Rynek będzie budowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa. Pierwszy etap projektu będzie ubiegał się o certyfikat "Obiekt bez Barier". Oznacza to, że będzie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim.”

[żródło: http://www.poznan.pl/mim/info/news/nowy-rynek-w-poznaniu,119437.html]

Dscf6830 Dscf6834 5926c0d2e3f2b p